Dažniausiai užduodami klausimai
Endodontinis gydymas, jo sėkmė ir prognozė priklauso nuo daug faktorių. Pirmiausiai yra įvertinamas danties pažeidimas (apžiūros metu ir atlikus danties rentgeno nuotrauką). Po danties įvertinimo, esant endodontinio gydymo indikacijom, yra atliekamas gydymas. Endodontinio gydymo metu iš danties yra pašalinama uždegimo pažeista pulpa, išvalomi ir suformuojami danties kanalai. Paruošti danties kanalai hermetiškai užpildomi su plombine medžiaga. Endodontiškai gydytas dantis po kanalų plombavimo yra protezuojamas vainikėliu ar kita pasirinkta restauracija, tam kad apsaugotų ir pilnai atstatytų danties kramtymo funkciją. Hermetiškai (nepralaidžiai) užplombuoti kanalai su sandaria restauracija išsaugo nuosavą dantį.
Protezavimas galimas fiksuotais (vainikėliai, tiltai, užklotai, įklotai t.t.) bei išimamaisiais protezais (įvairių rūšių plokštelės, lanko atraminiai protezai).
Profesionali burnos higiena – tai higienos procedūros, kurių metu šalinamos mineralizuotos ir nemiralizuotos dantų apnašos, poliruojami dantų ir plombų paviršiai, nustatomas asmens dantų valymo efektyvumas, pacientai mokomi individualios burnos higienos.
Ši procedūra atliekama:
• Ultragarsiniu skaleriu (jei pacientas neturi širdies stimuliatoriaus);
• Rankiniais instrumentais;
• Air-Flow sistema (jei dantenos nėra uždegimiškos ir nėra pažeisti kietieji dantų audiniai). Jeigu yra susikaupę daug dantų kietųjų ir minkštųjų apnašų, burnos ertmės valymas gali būti atliekamas per kelis kartus. Reguliarus dantų ir tarpdančių valymas padeda išlaikyti dantis ir dantenas sveikas bei leidžia išvengti ėduonies, dantenų ligų. Papildomos individualios burnos higienos priemonės: burnos skalikliai, liežuvio valymas, sveika mityba, kuri riboja saldžių maisto produktų ir gėrimų vartojimą. Profilaktinį patikrinimą būtina atlikti ne rečiau kaip kartą per metus (jei dantų akmenys nelinkę kauptis, užtenka ir vieno karto per metus, o jei yra periodonto problemų, reikia lankytis kas 3 - 4 mėn.).
Šiuolaikiniai išimami protezai būna įvairių konstrukcijų ir tipų. Išimami protezai naudojami, kai netenkama visų arba dalies dantų (kartais tai yra alternatyva fiksuotiesiems protezams ant dantų ar implantų).
Vainiko forma gali šiek tiek skirtis nuo Jūsų tikrųjų dantų, todėl tikėtina, kad kelias dienas galite jaustis kiek keistai, kol apsiprasite. Visgi po kelių dienų diskomfortas turėtų išnykti. Jeigu taip nėra, pasikonsultuokite su savo odontologu ir jis atliks reikiamas korekcijas.
Metaliniai breketai - tai dažniausiai naudojama breketų rūšis.
Keramikiniai breketai - pastaruoju metu vis daugiau pacientų pageidauja estetinių breketų. Šie breketai mažiau pastebimi, todėl itin populiarūs suaugusiųjų pacientų tarpe. Tačiau ortodontinis gydymas keramikiniais breketais užtrunka keliais mėnesiais ilgiau nei metaliniais.
Beligatūriniai breketai - ortodontinė viela šiuose breketuose fiksuojama specialių brekete esančių durelių pagalba, tokiu būdu sistemoje mažėja trintis, dantims judėti naudojama mažesnė jėga.
Liežuviniai breketai – estetiškiausių breketų rūšis. Šie breketai klijuojami ant liežuvinių dantų paviršių, todėl išoriškai jų visiškai nesimato.
Dažniausiai kai pacientai skundžiasi:
• užsitęsusiu danties jautrumu nuo šalto ir karšto dirgiklio;
• danties jautrumu liečiant (spaudžiant) ir kramtant;
• ant dantenų atsiradusia fistule (fistulė – tai dėl patologinio proceso(infekcijos) susidaręs kanalas (latakėlis), jungiantis infekcijos židinį su burna);
• patinimu;
• patamsėjusia danties spalva;
Kartais gali nebūti jokių simptomų (tai atvejai, kai uždegimas yra lėtinis).
Norint atstatyti pavienius dantų eilių defektus. Esant vieno danties defektui išvengiama tiltinio protezo gamybos, kuomet šlifuojami greta esantys dantys Taip pat, kai žandikaulyje nelieka vieno ar kelių dantų šalia esantys dantys ima krypti į tuščios ertmės pusę. To pasekoje, laikui bėgant, deformuojasi žandikaulis, dantų sukandimas, todėl dyla kiti dantys, keičiasi veido forma. Implantavimas šį procesą sustabdo. Implantacija yra atliekama 18 - 80 metų žmonėms, atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę. O patys danties implantai yra ilgaamžiai ir tarnauja daugiau nei 10 metų.
Yra nemažai priežasčių, dažniausios jų:
• dantis nusilpo dėl labai didelio kariozinio pažeidimo (liaudyje vadinamos „skylutės“);
• vainikėlis naudojamas išimamiesiems ir neišimamiems protezams stabilizuoti;
• estetinių priežaščių (pvz.: pakito danties spalva ir Jūs esate tuo nepatenkinti);
• po atlikto danties šaknų kanalų gydymo, kai yra rizika įvykti danties vainiko skylimui;
• dantis pažeistas po traumos.
Gera burnos higiena padeda išvengti kai kurių burnos problemų - daugiausia apnašų ir akmenų susidarymo, tai yra pagrindinė priežastis dantenų ligoms ir ėduoniui atsirasti. Dantų apnašos - tai minkštos balkšvos sankaupos, susidarančios ant dantų paviršiaus. Jos susidaro, kai bakterijos (mikrobai) sąveikauja su maistu ir seilėmis. Minkštą apnašą galima pašalinti tik gera individualia burnos higiena: naudojant dantų šepetėlį, pastą, tarpdančių siūlą, skalavimo skystį. Konkrementai (akmenys) – tai kalcifikuotos minkštosios dantų apnašos. Tokios apnašos gali būti pašalintos tik profesionalios burnos higienos metu, apsilankius pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą.
Endodontinis gydymas yra atliekamas per vieną ar kelis vizitus, tai priklauso nuo situacijos sudėtingumo ir ligos.
Jums reikės apsilankyti bent du-tris kartus: pirmą kartą bus imami atspaudai, parenkamas atspalvis. Per kitus vizitus vainikėlis bus matuojamas ir kruopščiai derinamas. Vainikėlis cementuojamas tik įsitikinus, kad jis puikiai tinka prie Jūsų dantų.
Vainikėlis yra patikimas būdas restauruoti nulūžusius ar labai sugedusius dantis. Jis tvirtinamas ant išlikusių danties audinių, suteikdamas dančiui natūralų kontūrą bei formą.
Endodontija tai odontologijos sritis, kuri specializuojasi danties šaknų kanalų gydyme. Pagrindinis endodontinio gydymo tikslas – sunaikinti mikroorganizmus šaknies kanalų sistemoje ir apsaugoti dantį bei aplinkinius audinius nuo infekcijos.
Dantų technikas, iš gydytojo atsiųstųs atspaudų, išlieja gipsinius modelius, ant kurių sukuriamas Jums pritaikytas individualus vainikėlis. Dantų techniko darbas – tai ne tik mokslas, bet ir menas.
Naudojami specialūs cementai, kurie tvirtai pritvirtina vainikėlį prie danties.
Odontologas sukuria idealią danties kulties formą, kuri reikalinga norint pasiekti gerų ilgalaikių vainikėlio fiksacijos rezultatų. Norint sukurti estetiškai patrauklų vainikėlį, kartais reikia pašalinti išorinį danties paviršiaus sluoksnį ir sukurti stiprų pagrindą. Paruošus kultį yra imami atspaudai, kurie vėliau, kartu su papildoma informacija, siunčiami dantų technikui.
Plokštelė. Visiškai netekus dantų gaminamas išimamas plokštelinis protezas, kurį sudaro plastmasinis rausvas pagrindas ir balti dantys.
Plokštelė fiksuojama ant implantų. Siekiant, kad plokštelė tvirtai laikytųsi savo vietoje ir suteiktų maksimalų komfortą, į žandikaulius įsriegiami implantai, tuomet plokštelė fiksuojasi prie jų. Priklausomai nuo konstrukcijos sudėtingumo užtenka ir 2 implantų vienam žandikauliui.